„Зелената книга“ спечели Оскар за най-добър филм: Големите победители на Оскар 2019

„Зелената книга“ спечели Оскар за най-добър филм / Gulliver/Getty Images
Зелената книга“ – разказ за сегрегацията, спечели награда Оскар за най-добър филм, съобщиха световните информационни агенции.

Зелената книга“ спечели общо три награди. Махершала Али като джаз пианиста Дон Шърли получи Оскар за най-добър актьор в поддържаща роля, а Ник ВалелонгаБрайън КъриПитър Фарели – за оригинален сценарий.

Най-много награди Оскар спечели „Бохемска рапсодия“ – за най-добър актьор на Рами Малек, звуков монтаж, звуков мишунг и монтаж. „Черната пантера“ е с три награди, както и „Рома„.

Оскар за най-добра актриса спечели Оливия Колман за превъплъщението ѝ в персонажа на кралица Анна във филма „Фаворитката„. Отличието за най-добър актьор отиде при Рами Малек за ролята на Фреди Меркюри във филма „Бохемска рапсодия„.

Рами Малек, Оливия Колман, Реджина Кинг и Махершала Али
Рами Малек, Оливия Колман, Реджина Кинг и Махершала Али Gulliver/Getty Images

При актьорските Оскари в поддържаща роля също нямаше изненади. Отличията грабнаха Реджина Кинг за персонажа на Шарън Ривърс, майката на главната героиня във филма „Ако Бийл стрийт можеше да говори„, и Махершала Али за образа на джаз пианиста Дон Шърли във филма „Зелената книга„.

Махершала Али и Реджина Кинг
Махершала Али и Реджина Кинг Gulliver/Getty Images

Песента „Shallow“ от „Роди се звезда„, създадена от Лейди ГагаМарк РонсънАнтъни Росомандо и Андрю Уайът и изпълнена от Лейди Гага и Брадли Купър, спечели Оскар за най-добра филмова песен.

Лейди Гага, Марк Ронсън, Антъни Росомандо и Андрю Уайът спечелиха Оскар за в категорията Оригинална песен за Shallow
Лейди Гага, Марк Ронсън, Антъни Росомандо и Андрю Уайът спечелиха Оскар за в категорията „Оригинална песен“ за „Shallow“ Gulliver/Getty Images

Наградата за най-добра филмова музика пък  получи „Черната пантера„. Това е трето отличие за филма тази вечер, след като той спечели наградите за костюми и за сценография.

Режисьорът и сценарист Алфонсо Куарон, който се изявява и като оператор, спечели Оскар за режисура и операторско майсторство за „Рома„. Филмът „Черен в клана“ пък спечели Оскар за най-добър адаптиран сценарий.

Вижте кои бяха големите победители на 91-вите награди Оскар във всичките 24 категории:

Най-добър филм

Победител: „Зелената книга“ (Green Book)
Номинирани: „Черната пантера“ (Black Panther), „Черен в клана“ (BlacKkKlansman), „Бохемска рапсодия“ (Bohemian Rhapsody), „Роди се звезда“ (A Star Is Born),„Зелената книга“ (Green Book), „Рома“ (Roma), „Фаворитката“ (The Favourite), „Вице“ (Vice)

Най-добра актриса

Победител: Оливия Колман за „Фаворитката“ (The Favourite)

Оливия Колман спечели Оскар за най-добра актриса за ролята си във Фаворитката
Gulliver/Getty Images

Номинирани: Глен Клоуз за „Съпругата“ (The Wife), Лейди Гага за „Роди се звезда“ (A Star Is Born), Мелиса Маккарти за „Можете ли да ми простите“ (Can You Ever Forgive Me?), Ялица Апарисио за „Рома“ (Roma)

Най-добър актьор

Победител: Рами Малек за „Бохемска рапсодия“ (Bohemian Rhapsody)

Рами Малек спечели Оскар за най-добър актьор.
Gulliver/Getty Images

Номинирани: Брадли Купър за „Роди се звезда“ (A Star Is Born), Уилям Дефо за „Вратата на вечността“ (At Eternity’s Gate), Рами Малек за „Бохемска рапсодия“ (Bohemian Rhapsody),Виго Мортенсен  за „Зелената книга“ (Green Book), Крисчън Бейл за „Вице“ (Vice)

Най-добър режисьор

Победител: Алфонсо Куарон за „Рома“ (Roma)

Алфонсо Куарон спечели Оскар за най-добър чуждоезичен филм за Рома
Алфонсо Куарон спечели Оскар режисура и операторско майсторство за „Рома“ Gulliver/Getty Images

Номинирани: Спайк Лий за „Черен в клана“ (BlacKkKlansman), Адам Маккей за „Вице“ (Vice), Алфонсо Куарон за „Рома“ (Roma), Павел Павликовски за  „Студена война“ (Cold War), Йоргос Лантимос за „Фаворитката“ (The Favourite)

Най-добра актриса в поддържаща роля

Победител: Реджина Кинг за „Ако Бийл стрийт можеше да говори“(If Beale Street Could Talk)

Реджина Кинг спечели Оскар за най-добра актриса в поддържаща роля
Gulliver/Getty Images

Номинирани: Ейми Адамс за „Вице“ (Vice), Марина де Тавира за „Рома“ (Roma), Реджина Кинг за „Ако Бийл стрийт можеше да говори“(If Beale Street Could Talk), Ема Стоун за „Фаворитката“ (The Favourite), Рейчъл Вайс за „Фаворитката“ (The Favourite)

Най-добър актьор в поддържаща роля

Победител: Махершала Али за „Зелената книга“ (Green Book)

Махершала Али спечели Оскар за най-добър актьор в поддържаща роля
Махершала Али грабна Оскар за най-добър актьор в поддържаща роля за „Зелената книга“ Gulliver/Getty Images

Номинирани: Адам Драйвър за „Черен в клана“ (BlacKkKlansman), Сам Елиът за „Роди се звезда“ (A Star Is Born), Махершала Али за „Зелената книга“ (Green Book), Ричард Е. Грант за „Можете ли да ми простите“ (Can You Ever Forgive Me?), Сам Рокуел за „Вице“ (Vice)




Най-добър анимационен филм

Победител: „Спайдърмен: В Спайди-вселената“ (Spider-Man: Into The Spider-Verse)
Номинирани: „Феноменалните 2“ (Incredibles 2), „Островът на кучетата“ (Isle Of Dogs), „Мирай“ (Mirai), „Ралф разбива интернета“ (Ralph Breaks The Internet), „Спайдърмен: В Спайди-вселената“ (Spider-Man: Into The Spider-Verse)

Адаптиран сценарий

Победител: Чарли Уачтел, Дейвид Рабоновиц, Кевин Уилмот и Спайк Лий за „Черен в клана“ (BlacKkKlansman)
Номинирани: Джоел Коен и Итън Коен за „Балада за Бъстър Скръгс“ (The Ballad of Buster Scruggs), НиколХолфсенър и Джеф Уайти за „Можете ли да ми простите“ (Can You Ever Forgive Me?), Бари Дженкинс за „Ако Бийл стрийт можеше да говори“(If Beale Street Could Talk), Чарли Уачтел, Дейвид Рабоновиц, Кевин Уилмот и Спайк Лий за „Черен в клана“ (BlacKkKlansman), Ерик Рот, Брадли Купър и Уил Фетърс за „Роди се звезда“ (A Star Is Born)

Оригинален сценарий

Победител: Ник Валелонга, Брайън Къри и Питър Фарели за „Зелената книга“ (Green Book)
Номинирани: Дебора Дейвис и Тони Макнамара за „Фаворитката“ (The Favourite), Алфонсо Куарон за „Рома“ (Roma), Адам Маккей за „Вице“ (Vice),
Пол Шрейдър за „Първа реформирана“ (First Reformed)

Операторско майсторство

Победител: Алфонсо Куарон за „Рома“ (Roma)
Номинирани: Лукаш Зал за „Студена война“ (Cold War), Роби Райън за „Фаворитката“ (The Favourite), Кейлъб Дешанел за „Никога не гледай встрани“ (Never Look Away), Матю Либатик за „Роди се звезда“ (A Star Is Born)

Най-добър чуждоезичен филм

Победител: „Рома“ (Roma) – Мексико
Номинирани: „Капернаум“ (Capernaum) – Ливан, „Никога не гледай встрани“ (Never Look Away) – Германия, „Студена война“ (Cold War) – Полша, „Крадци от магазини“ (Shoplifters) – Япония

Оригинална музика

Победител: Лудвиг Йорансон за „Черната  пантера“ (Black Panther)
Номинирани: Терънс Бланчард за „Черен в клана“ (BlacKkKlansman), Никалъс Брител за „Ако Бийл стрийт можеше да говори“(If Beale Street Could Talk), Лудвиг Йорансон за „Черната  пантера“ (Black Panther), Александър Депла за „Островът на кучетата“ (Isle Of Dogs), Марк Шейман и Скот Уитман за „Мери Попинз се завръща“ (Mary Poppins Returns)

Оригинална песен

Победител:„Shallow“ на Лейди Гага, Марк Ронсън, Антъни Росомандо и Андрю Уайът – „Роди се звезда“ (A Star Is Born)
Номинирани: “All The Stars” на Кендрик Ламар и Сиза – „Черната пантера“ (Black Panther), „Shallow“ на Лейди Гага, Марк Ронсън, Антъни Росомандо и Андрю Уайът – „Роди се звезда“ (A Star Is Born), „I’ll Fight“ на Даян Уорън – „РБГ“ (RBG), „When a Cowboy Trades His Spurs for Wings“ на Дейвид Роулингс и Джилиан Уелч – „The Ballad of Buster Scruggs“, „The Place Where Lost Things Go“ на Марк Шейман и Скот Уотман – „Мери Попинз се завръща“ (Mary Poppins Returns)

Визуални ефекти

Победител: „Първият човек “ (First Man)
Номинирани: „Отмъстителите: Война без край“ (Avengers: Infinity War), „Първият човек “ (First Man), „Играч първи, приготви се“ (Ready Player One), „Историята на Кристофър Робин и Мечо Пух“ (Christopher Robin), „Соло: История от Междузвездни войни“ (Solo: A Star Wars Story)

Костюми

Победител: „Черната пантера“ (Black Panther)
Номинирани: „The Ballad of Buster Scruggs“, „Мери Попинз се завръща“ (Mary Poppins Returns), „Черната пантера“ (Black Panther), „Фаворитката“ (The Favourite), „Кралицата на Шотландия“ (Mary Queen of Scots)

Грим и прически

Победител: Грег Канъм, Кейт Биско и Патриша Дихейни за „Вице“ (Vice)
Номинирани: Горан Лундстром и Памела Голдамър за „Border“, Грег Канъм, Кейт Биско и Патриша Дихейни за „Вице“ (Vice), Джени Ширкор, Марк Пилчър и Джесика Брукс за „Кралицата на Шотландия“ (Mary Queen of Scots)

Най-добър документален филм

Победител: „Свободно соло катерене“ (Free Solo)
Номинирани: „Внимание при качване“ (Minding the Gap), „Окръг Хейл тази сутрин, тази вечер“ (Hale County This Morning, This Evening),  „Свободно соло катерене“ (Free Solo), „За бащите и синовете“ (Of Fathers and Sons), „РБГ“ (RBG)

Сценография

Победител: „Черната пантера“ (Black Panther)
Номинирани: „Фаворитката“ (The Favourite), „Мери Попинз се завръща“ (Mary Poppins Returns), „Черната пантера“ (Black Panther), „Първият човек “ (First Man)
„Рома“ (Roma)

Късометражен игрален филм

Победител: „Skin“
Номинирани: „Detainment“, „Mother“, „Marguerite“, „Skin“, „Fauve“

Късометражен анимационен филм

Победител: „Бао“ (Bao)
Номинирани: „Животинско поведение“ (Animal Behaviour), „Една малка стъпка“ (One Small Step), „Бао“ (Bao), „Късен следобед“ (Late Afternoon), „Уикенди“ (Weekends)

Късометражен документален филм

Победител: „Точка по въпроса. Край на цитата“ (Period. End of Sentence.)
Номинирани: „Черна овца“ (Black Sheep), „Нощ в градината“ (A Night at the Garden), „Краят на играта“ (End Game), „Спасителна лодка“ (Lifeboat), „Точка по въпроса. Край на цитата“ (Period. End of Sentence.)

Монтаж

Победител: „Бохемска рапсодия“ (Bohemian Rhapsody)
Номинирани: „Черен в клана“ (BlacKkKlansman), „Зелената книга“ (Green Book), „Фаворитката“ (The Favourite), „Бохемска рапсодия“ (Bohemian Rhapsody), „Фаворитката“ (The Favourite), „Вице“ (Vice)

Звуков мишунг

Победител: „Бохемска рапсодия“ (Bohemian Rhapsody)
Номинирани: „Черната пантера“ (Black Panther), „Рома“ (Roma), „Бохемска рапсодия“ (Bohemian Rhapsody), „Първият човек “ (First Man), „Роди се звезда“ (A Star Is Born)

Монтаж на звукови ефекти

Победител: „Бохемска рапсодия“ (Bohemian Rhapsody)
Номинирани: „Черната пантера“ (Black Panther), „Нито звук“ (A Quiet Place), „Бохемска рапсодия“ (Bohemian Rhapsody), „Рома“ (Roma), „Първият човек “ (First Man)

91-вите награди Оскар бяха раздадени на пищна церемония в „Долби Тиатър“ в Холивуд, като тази година най-значимата филмова вечер остана без водещ за първи път от 30 години./www.dariknews.bg




You must be logged in to post a comment Login